09-10-2019 GÜNDEM

2019 YILI EYLÜL AYI HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ SEKTÖRÜ İHRACAT DEĞERLENDİRMESİ

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, Eylül ayında da ihracatını arttırmaya devam etti.

2019 YILI EYLÜL AYI HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR  VE MAMULLERİ SEKTÖRÜ İHRACAT DEĞERLENDİRMESİ
Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, Eylül ayında da ihracatını arttırmaya devam etti. Türkiye geneli sektör ihracatı geçen yıl aynı döneme kıyasla %5 artış göstererek 569,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ARSLAN, 2019 yılı Eylül ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının % 4 olduğunu söyledi.
Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün Eylül ayında yaptığı ihracatı ülkelere göre değerlendiren Arslan, “Irak ile güçlü olan ticari ilişkilerimiz Eylül ayında da kendini gösterdi. Irak’a Eylül ayında % 22’lik pay ile 125,3 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Suriye ve Birleşik Devletler % 6 ve % 4 ’lük pay ile takip etti.” dedi.
Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Eylül Ayı ihracatımız 79 milyon dolar
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin aylık sektör ihracat rakamlarına da değinen Arslan, 2019 yılı Eylül ayında 79 milyon dolarlık Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payın % 14 olduğunu belirtti.
En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri
Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2019 yılı Eylül ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 79 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin % 12’lik artışla 25,2 milyon dolarlık değeri ve % 32’lik payı ile ilk sırada yer aldığını belirtti. Arslan sözlerine, “Sektörde 8,9 milyon dolarlık ihracatıyla tatlı bisküvi ve gofretler toplam ihracatın %11’ini oluşturarak ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün olmuştur. Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2019 yılı Eylül ayında Irak %16’lık payı ve 12,7 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer almıştır. Ardından, 10,4 milyon dolarlık ihracat değeri ve %13’lük payı ile Suriye gelmektedir” dedi.
 

Bu haber 62 defa okunmuştur.


Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri