10-09-2019 GÜNDEM

BAŞKAN ERYILMAZ “BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ, BAŞKA ÇARESİ YOK

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde gündeme dair konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada göreve başladıkları 5 aylık süre zarfında yapılan çalışmalar, kat edilen mesafe ve belediyenin mevcut durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

BAŞKAN ERYILMAZ “BİRLİKTE  BAŞARACAĞIZ, BAŞKA ÇARESİ YOK
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde gündeme dair konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada göreve başladıkları 5 aylık süre zarfında yapılan çalışmalar, kat edilen mesafe ve belediyenin mevcut durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Başkan Eryılmaz yaptığı konuşmada; “ Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Göreve başladığımız 5 aylık süre zarfında neler yaptık, nasıl bir mesafe kat ettik ve belediyenin şu anki durumu ile ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Daha önce de belirttiğimiz gibi biz bu belediyeyi 70 milyon borç, 17 bin TL ile teslim aldık. Araçlarımızın hepsinin sigortası bitmiş, muayeneleri birmiş ve araçlarımızın çok önemli bir bölümünün lastiklerinin ömrü tamamlanmıştı. Bunların hepsini yaptık. Bu 5 aylık süre zarfında mazot dahil olmak üzere belediyenin bütün ihtiyaçları için belediyeye ne alınmışsa hepsinin parası ödenmiştir. 70 milyon borçlu bir belediyeye iller bankasından gelen para ancak belediye personelinin giderlerini karşılamaktadır. Onun dışında gerek mazot ihtiyacının, gerek diğer ihtiyaçların karşılanmasındaki masrafları biz kendimiz karşılamak zorunda kaldık. Bugüne kadar bir tek ihaleye katılmadık. Sadece bizim yetişemediğimiz parke onarımı ve parke dizimi noktasında 1 doğrudan alım gerçekleştirdik. Yani kendi imkanlarımızla yapmaya çalıştık. Belediyenin kendi aracıyla, belediyenin personeliyle bu hizmetlerimizi yürütmeye çalıştık.” dedi.
“SAMANDAĞ BELEDİYESİ’NİN TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR BELEDİYE OLARAK TAKDİR EDİLMESİ GEREKİYOR”
Biz görevi teslim aldığımızda ilçemizde kaldırımlarda ve yollarda nasıl bir tahribatın olduğuna hepimiz tanık olduk. Bunları gidermeye çalışıyoruz. Araçlarımızın tamamı 42 mahallemizde sabah saat 8:30’dan akşam saat 5’e kadar mesai yapmıştır. Bugüne kadar hiçbir zaman bizim paramız yok, mazotumuz yok demedik. Adil bir şekilde ve ihtiyaçların aciliyet durumuna göre araçlarımız ve personelimiz Samandağ halkına hizmet etmeye çalıştılar. Aslında Samandağ Belediyesinin bu son 5 aylık sürecine baktığımız zaman, Samandağ Belediyesi’nin Türkiye’de örnek bir belediye olarak takdir edilmesi gerekiyor. Gelen para personelin maaşını karşılamıyor, 70 milyon borçluk bir ilçe ve biz bu süreçte 9 milyon lira tasarruf yaptık. Bir önceki yönetimin 5 milyona yakın borcunu ödedik. Belediyenin kasasında biraz para biriktirdik ve aldığımız bütün hizmetlerin parasını peşin ödedik.
“YAPTIKLARIMIZI BAŞARMAL HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİL”
Ben ilk göreve geldiğimde dedim ki; makam aracını kullanmayacağım, kendi aracımı kullanacağım ve mazot paramı da kendim ödeyeceğim. Birileri dedi ki, başkan kendi arabasını kullanır ama mazotu bir şekilde ayarlamıştır diye söyleyenler oldu. Ama arabama koyduğum mazotun parasını kredi kartımla ödüyorum. Bu sembolik bir şeydir. Bizim Samandağ gibi bir yerde, bazen radikal kararlar alıyoruz. Bazen yanımızda duracak bir elemana ihtiyacımız var ama belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kaynaklı güvenlik elemanımız yok, yanımızda korumamız yok, kendi arabamızı kullanıyoruz, başkan yardımcısı arkadaşlarımızın araçları yok, korumaları yok, şoförü yok ve dolayısıyla biz tasarrufa bizden başlayacağız dedik ve önemli bir mesafe kat ettik. Bunu halkımıza örnek olsun diye gerçekleştirdik. Bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bugün Türkiye’nin birçok yerinde AKP’li belediyelerin maaşları bile ödemekte zorluk çektikleri bir süreçte, Büyükşehirin araçlarına mazot koymakta zorlandığı bir süreçte, 70 trilyon borçlu bir belediyede tasarruf yapmak,hizmetlerin tamamını peşin ödemek, 9 trilyon tasarruf yapmak, bir önceki yönetimin 5 milyon borcunu ödemek her babayiğidin harcı değil. İşte bizim yönetim ile önceki yönetim arasındaki fark bu.
Tasarrufu nasıl mı yapıyoruz. Sadece bir örnek vereceğim. Sadece 2017 ve 2018 yıllarında bir önceki yönetim tarafından 555 bin lira ile hırdavat malzemesi alınmış. Kürek, kazma, el arabası gibi malzemeler alınmış. Ben geldiğim zaman arkadaşlara sordum, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzde çalışan arkadaşlarımızın, Fen İşleri Müdürlüğümüzde çalışan arkadaşlarımızın ihtiyaçları var, bizim envanterimizde hırdavat olarak ne var diye. Dediler ki 1 el arabası ve 1 kürek var. Yapılan masraf 555 bin TL. Biz bu 5 aylık süre içerisinde ise arkadaşları çağırdık, ne ihtiyacınız varsa alın dedik. 5 ayda yaptığımız masraf 10 bin TL. bir önceki yönetimle şu anki yönetim arasındaki fark bu.

Bu haber 24 defa okunmuştur.


Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri