08-10-2019 GÜNDEM

BAŞKAN REFİK ERYILMAZ “BU MEMLEKETİN MENFAATLERİNİ KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde gündeme dair konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada ilçenin turizm potansiyelini canlandırmak amacıyla Deniz – Çevlik arasında yapılan proje ile ilgili son durum hakkında bilgi verdi.

BAŞKAN REFİK ERYILMAZ “BU MEMLEKETİN  MENFAATLERİNİ KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde gündeme dair konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada ilçenin turizm potansiyelini canlandırmak amacıyla Deniz – Çevlik arasında yapılan proje ile ilgili son durum hakkında bilgi verdi.
Başkan Eryılmaz yaptığı konuşmada; “ Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Geçen hafta yıkımla alakalı yurt dışında olduğumuz için kamuoyuna yeterli açıklama yapamadık. Bu meclis toplantısı vesilesiyle bu konuyla ilgili kanuni anlamdaki mevzuatı paylaşmak istiyorum.” diyerek açıklamalarda bulundu.
“BU ALANLARIN ÖZEL MÜLKİYETLE ALAKASI YOK”
Sahil bandında yani Deniz – Çevlik arasındaki rekreasyon alanı ilan ettiğimiz, imar planımızda da park alanı olarak tahsis edilmiş bu alaların hiçbirinin bir özel mülkiyetle alakası yoktur.
Şöyle bir algı oluşturulmak istendi. Sanki orda vatandaşın mülkiyeti var, biz özel mülkiyete müdahale ediyor, özel mülkiyete tecavüz ediyor, vatandaşı mağdur ediyor gibi bir algı oluşturulmak istendi. Belediye resmi bir kurumdur ve dolayısıyla bizim kanunun dışına çıkma gibi bir lüksümüz yok.
Biz belediye olarak halkımıza hizmet etmek, vatandaşlarımızın hakkını ve hukukunu korumak, bu memleketin menfaatlerini, çıkarlarını korumak için çalışıyoruz. Bizim vatandaşlarımızı mağdur etme gibi bir niyetimizin olması asla mümkün olmadığı gibi bizim hukukun, kanunun dışına çıkma gibi bir lüksümüz de yok.
“BİRLİKTE BU MEMLEKETİ DÖNÜŞTÜRMEK ZORUNDAYIZ”
Hep diyoruz; Samandağ’ın makus talihini yenmek lazım, Samandağ 50 yıl öncesi gibi Samandağ’da hiçbir şey değişmedi, kim Samandağ’a geliyorsa aynı şeyleri söylüyor, Samandağ’ın dönüşmesi lazım, tarım potansiyelini, turizm potansiyelini kullanması lazım, işsizlik almış başını gidiyor, gençlerimiz uyuşturucu batağında, her evde üniversite mezunu iki - üç tane gemcimiz işsiz, onlara istihdam yaratılması lazım… Evet hepsi doğru ve halk bizi bu sorunlara çözüm bulmak için seçti. Biz seçilir seçilmez daha koltuğa oturmadan “ Refik Eryılmaz yönetimi nerde, projeleriniz nerde, dalgakıran nerde gibi bağıran arkadaşların biz bir şeyler yaptıkça yine aynı tepkiyle karşımıza çıktığını görünce tuhaf, böyle bir şey olamaz.
Sabırlı olmak lazım, hepimizin ortak hedefi memleketin ve çocuklarımızın geleceği olmalıdır. Bu anlamda bu anlayışta, bu zihniyette olan bütün arkadaşlarımıza biz kapılarımızı açık tutmuşuz. Birlikte bu memleketi dönüştürmek zorundayız. Evet dönüşümler sancılı olur, kolay değil, 50 – 60 yıllık bir gelenek var, bir alışkanlık var ve bu alışkanlıkları değiştirmek, dönüştürmek kolay değil, biz bunun farkındayız. Ama halkımızın bize vermiş olduğu bir yetki var ve biz bu yetkimizi bu memleketin çıkarları ve çocuklarımızın geleceği için kullanacağımızı ifade etmek istiyoruz. Siyasetçi elbette ki eleştirilecek, saygı duyuyorum ama bu eleştirinin de iyi niyet kuralları içerisinde olmasında herkesin özen göstermesi gerekiyor.
“EĞER SİYASİ BEDEL ÖDENECEKSE BİZ O BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIZ”
Kanuna gelecek olursak, bu bahsettiğimiz alanların tamamı kıyı kenar çizgisinin ilk 50 metresinde yer alan ve mülkiyeti hazineye ve belediyeye terk edilmiş olan alanlardır. Bu bahsettiğimiz alanda vatandaşın bir milim özel mülkiyeti yoktur. Vatandaş zamanında gelmiş orda derme çatma bir yapı oluşturmuş, bir iki odalık inşaat koymuş ama yaptığı bu yapılar da kendi özel mülkiyetinde değil, kamunun hazinenin yani bu ilçede yaşayan 125 bin insanın ortak malı olan hazinenin içinde yada yine aynı şekilde 125 bin insanın ortak malı olan belediyeye terk edilmiş alanlarda yapılmıştır. Bugüne kadar bir şey yapılmadı, orası kullanıldı, göz yumuldu sıkıntı yok ama şimdi bir proje hazırlandı ve bu projeyi Samandağ’ın hizmetine sunacağız. Bundan herkes yararlanacak. Bu dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız. Eğer Samandağ’da bu dönüşümü gerçekleştirmek için bir siyasi bedel ödenecekse biz o bedeli ödemeye hazırız.

Bu haber 18 defa okunmuştur.


Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri