26-09-2019 GÜNDEM

Günümüzün mağdurları KADINLAR ve ÇOCUKLAR

Hatay’da toplumsal konuları gündeme taşıyan ve farklı bir dille kamuoyu oluşturan Hatay Güney Rüzgârı Dergisi’nin Eylül sayısı çıktı.

Günümüzün mağdurları  KADINLAR ve ÇOCUKLAR

Hatay’da toplumsal konuları gündeme taşıyan ve farklı bir dille kamuoyu oluşturan Hatay Güney Rüzgârı Dergisi’nin Eylül sayısı çıktı.
Son günlerde ülkemizde ve ilimizde mağdur olan kadınlar ve çocuklar konusunu ele alan dergi, halkın bu konudaki duyarlılık ve sorumluluklarını daha aktif olarak kullanmasını öneriyor.
Derginin yükünü omuzlayan Gazeteci Mehmet Ali Solak, bu sayıda huzurlu çalışmanın adresi olarak SPOR’u ele alarak, sporun birleştirici gücünü, sağlıklı bir nesil yetiştirme reçetesini savunuyor.
Üç fay hattının geçtiği deprem bölgesi Hatay’da depremle ilgili yapılan açıklamalara dikkat çeken dosya, “Afet çantanızı hazırladınız mı?” başlığıyla verilmiş. Hatay’ın bir diğer önemli konusu ise Türkiye-Suriye savaşının yansımaları. Sınır Hattı Diken Üstünde olarak ele verilen konu, savaştan en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay ele alınmış. Tütünde ilginç denetim konusu ise, artan içici sayılarına göre bir hayli düşündürücü. Hatay’ın altın değerindeki ürünü pamuk sorunu da çözüme kavuşturulması gereken bir konu. Dergide firma tanıtımlarında Hatay’dan dünyaya açılan marka DAR INDUSTRİA da yer ayrılarak, görsellerle desteklenmiş.
Hüseyin Evcil’in kaleme aldığı Çirkin bir belge, hassas bir konu” başlıklı makalesi geçmişte yaşanan ilginç ve düşündürücü bir afişle ilgili. Kitap tanıtım yazılarıyla tanınan Selman Büyükaşık, “İlk yapıt olmanın rahatsız edici zaaflarını taşıyan bir roman LİLİTH” eserini incelemiş. Diğer yazılar ve yazarlar da şöyle:
Tavernier Seyahatnamesi, Kamil Akdoğan,
Denizlerdeki Tehlike, Yahya Aksoy,
Ne yediğimiz kadar nasıl yediğimiz de önemli, Sedef Yeral.
Dergideki öykülere gelince… Antakya Öyküleriyle tanınan Dr. Necdet Özkaya, Teopolis=Tanrı’nın Kenti Serisi’nde “Ararsan bulursun -1-”, Hulusi Atahan “Köylüm” ve Av. İbrahim Ersuz da “Kaldığım ve bildiğim yerden devam ediyorum” başlıklı öykülere yer vermiş. Şiirler bölümünde ise Hüseyin Ferhad’ın “Yârim bir step yurdudur” adlı şiirini paylaşılmış.
A.Kadir Paksoy’un Günlerin Terkisinden başlıklı dikkatle izlenen günlük, sanat olayları, güncel haberler ve sporda Hatay’ın elde ettiği başarılar da derginin içeriğini zenginleştiren konu başlıkları. Hatay’da gelişen olaylar ve Nurhan Sağlar’ın pasta ve yemek tarifleri de dergide yer alan yazılar arasında


Bu haber 134 defa okunmuştur.


Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri