19-04-2019 GÜNDEM

KREDİ KARTI KULLANIMINDAKİ ARTIŞ, YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİNİN DE ÖNÜNÜ AÇTI

Türkiye'de 2019 yılı itibariyle 148 milyonu banka kartı ve 66 milyonu da kredi kartı olmak üzere, toplamda 214 milyon kullanıcı kartı bulunmaktadır.

KREDİ KARTI KULLANIMINDAKİ ARTIŞ, YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİNİN DE ÖNÜNÜ AÇTI

Türkiye'de 2019 yılı itibariyle 148 milyonu banka kartı ve 66 milyonu da kredi kartı olmak üzere, toplamda 214 milyon kullanıcı kartı bulunmaktadır. Ülkemiz kart sayısı bakımından, son 5 yıldır İngiltere, Fransa ve Almanya'nın da önünde Avrupa'da birinci sırada yer alıyor. Kredi kartı kullanımı çoğaldıkça, dolandırıcılık yöntemleri de artmaya başladı. Konuyla ilgili Avukat Baran Usanmaz ‘’ Türkiye'de tüketim harcamalarının yaklaşık yüzde 38’i kartlı işlemlerden yapılırken, günlük ATM para çekim işlemlerinde, ödeme anında POS cihazlarındaki kredi kartı kopyalamala halleri ile internet üzerinden yapılan alışverişler neticesinde meydana gelen kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalanların sayısı da her geçen gün artmaktadır.‘’ dedi.
Türkiye'de her yıl yaklaşık 5,5 milyar adet kartlı işlem yapılıyor. Bundan 10 yıl önce kartla yapılan tüketim harcamaları yüzde 15 oranlarındayken,kayıt dışı işlemlerin önlenmesini amaçlayan devletimiz tarafından yapılan bilgilendirmeler ve kamu spotları neticesinde günümüzde yüzde 38 civarına yükselmiştir. En fazla kartlı ödeme yapılan sektör 148 milyar lira ile market ve AVM'ler; Bu iki sektörü 78 milyar lira ile akaryakıt, 68 milyar lira ile giyim, 57 milyar lira ile küçük gıda perakendesi ve 45 milyar lira ile elektronik eşya sektörlerinin takip ediyor. Uzmanlar ise işlemlerini kredi kartı ile yapanları, bilmedikleri sitelerden alışveriş yapmamaları, online işlemlerde sanal kredi kartı kullanmaya dikkat etmeleri konusunda uyardı.
 


Bu haber 172 defa okunmuştur.


Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri