15-09-2020 GÜNDEM

Rotary kulüplerinden 650 Bin dolarlık yardım

2020-2021 Dönemi Rotary 2430. Bölge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı, ülke genelindeki Rotary kulüplerinin 650 Bin Dolar değerinde tıbbi yardım yaptıklarını açıkladı.

Rotary kulüplerinden 650 Bin dolarlık yardım

2020-2021 Dönemi Rotary 2430. Bölge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı, ülke genelindeki Rotary kulüplerinin 650 Bin Dolar değerinde tıbbi yardım yaptıklarını açıkladı. Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne gelen Antalyalı yaptığı açıklamada, “1905 yılında kurulan ve dünya üzerindeki, hizmet kulüplerinin ilki olan Rotary’nin kısa tarifi Şöyledir: Rotary, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek için dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşudur.  Rotary’nin hizmet ideali, “kendinden önce hizmet” olarak tanımlanır. Bu anlayış tüm Rotaryenlerin ortak tavrı olurken, dünya çapında insanları ortak amaçlar çerçevesinde bir araya getirir. Rotary Kulüplerinin üye profili, bulundukları bölge ve ülkedeki temsil edilen iş ve mesleklerin bir yansımasıdır. Kulübün her üyesi, farklı bir mesleği temsil etmektedir. Rotary’nin bu yapılanma biçimi sorunlar üzerine üretilen düşüncelerin, toplumun her kesimini kavrayabilmesi ve hizmetin toplumun tüm katmanlarına yayılabilmesini sağlamak içindir. Kısaca Rotary, dört temel ilkeye dayanmaktadır:

* Üyeler arasında dostluğu geliştirmek

* Hizmet etme fırsatlarını çok yakından incelemek

* Hizmet idealini kişisel yaşantımızda vurgulamak

Rotary Birleşmiş Milletler'de temsili olan tek ve dünyanın en büyük sivil toplum örgütüdür. Bu

gün 1.200.000 üyesi ile , gelir dağılımındaki eşitsizlik, hastalıkların önlenmesi, anne- çocuk sağlığı, barış ve anlaşmazlıkların çözümü, temiz su ve hijyen konularında projeler üretip daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için çaba harcamaktadır. UNİCEF'in (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ULUSLARARSI ÇOCUK FONU) kurulmasına Rotary öncülük etmiştir. Dünyada çocuk felci yüzyıllardır büyük sorun iken, milyonlarca çocuk felçli (engelli) doğup, yaşam kalitesi düşmüş bir hayat sürerken, yıllardır Rotary'nin mücadelesi ile %99 oranında yeryüzünden silinmiştir. Bugün, yalnızca Afganistan ve Pakistan'da tek tük vakalara rastlanmaktadır.

ŞEHRİMİZ İÇİN PEK ÇOK PEOJEDE BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAYIZ

Rotary bugün, dünyada olan tüm doğal afetlerde, tüm gücü ile afetzedelerin yanında yer almıştır. Bu gün buna ülkemizden, yakın zamanda, bir örnek vermek gerekirse; tüm dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de ciddi yayılım gösteren corona virüs ile mücadelede, ülkemiz Rotary kulüpleri 41 adet suni solunum cihazı, seyyar tomografi cihazı ve sağlık çalışanları için ekipmanlar bağışlayarak ( toplam 650.000 USD )sağlık çalışanlarımıza ve hastalara büyük destek vermiştir. Rotary kulüplerine herkes üye olabilir. Rotary kulüpleri, Türkiye Cumhuriyeti Dernekler kanunu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürürler. Toplantılarına herkes katılıp izleyebilir. Her kulüp üyesi, Türk vatandaşı olup, Milli değerlerine bağlı, ülkesinin gelişmesi ve modernleşmesi için çaba sarf etme isteğine sahip, kurucumuz Atatürk ilkelerine bağlı, bağımsız ve modern bir Türkiye için çaba gösterir. Bugün Rotary yüz şehit çocuğuna eğitim bursu vermekte ve onların dizüstü bilgisayar ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Antakya ve Defne Rotary Kulüpleri de şehrimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında ve insan yaşamlarına dokunma noktasında sayısız projeler üretmiştir. Son olarak Defne Rotary Kulübü olarak Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne suni solunum cihazı (Ventilatör) bağışlayarak corona virüsi ile mücadelede şehrimize katkı sağlamıştır. Geleneksel olarak, Antakya Rotary ve Defne Rotary Kulüpleri; Engelsiz dişler projesi, Ev-Ka (Ev kadınları)Projesi, Diksiyon ve Etkili konuşma seminerleri, Erken Tanı Hayat kurtarır gibi birçok projeyi hayata geçirmektedir.

Antakya Rotary ve Defne Rotary kulübü olarak öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmak adına, hem bursiyerlerine burs vermekte hem de İş İnsanları İçin Etkili Konuşma, İş başvuru süreçlerinde Cv

Hazırlama, Meslek seçimi konusunda rehber olabilecek eğitimler ve belge-dökümanlarla öğrencilere destek olmaya çalışmaktadır.  Bu projelerin yanında Rotary 2430 Bölge Federasyonunun her yıl bölge projesi olarak belirlediği birçok projeyi ülkemizde ve şehrimizde gerçekleştirmek için kulüplerimizle birlikte ortak çalışmaktayız” ifadelerini kullandı.


Bu haber 43 defa okunmuştur.


Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri