10-09-2019 CENGİZ YILDIZ

Öncelikle eğitim ve öğretim yılımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Hayat hızla geçiyor...
24 Saat sanki yetmeyecekmiş kadar bir yoğunluk yaşıyoruz. Yani hızlı yaşıyoruz. Ben bugünkü hasbihali çok uzatmak istemiyorum ve bu ilk günde üstadlarımızın, değerli öğretmenlerimizin bizlerle olan sohbetlerinde hep söyledikleri gibi "Allah'tan ne istiyorum? Sorusuyla devam etmek isterim. Bilelim ki "Hedefsiz bir insanı hiçbir yol hiçbir vesile hedefine amacına ulaştırmaz götürmez." Misaller verecek olur isek; Osmangazi ceddimizin hedefi, kendi kabilesini aşiretini devlet yapmaktı.. Çalıştı ve hayallerini ertelemeden, elindeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek, kabilesini, aşiretini "devlet" yaptı.
Sultan İkinci Murat hedefi ise; bir Fatih yetiştirmekti.. Bu sebeple zamanın alimlerinden en bilgili en donanımlı bilge hocaları ve hassaten Akşemseddin hocayı çağırarak bir evlattan bir oğuldan koca bir İstanbul'u fetheden Çağ kapatıp Çağ açan bir "FATİH" üretmiştir. Peki Sultan II. Mehmet'in hedefi neydi? Bizans ya o'nu alacak ya da ölecekti. Tabii o Hayalİne ve hedefine ulaştı. Ölmedi ve Bizans'ı devirerek koca İstanbul'u aldı..
Unutmayalım ki; Ancak şartlara direnilir ise mükafat hak edilir ve mükafat hak edildiğinde zaten ödüllendirilmiş olursunuz. Allah yar ve yardımcımız olsun.. Medeniyetimize yakışır dostu ve düşmanı ve birbirinden ayırt edebilecek, şuurlu, ferasetli, basiretli, imanlı birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı içselleştiren, bilimle teknoloji ile yoğurulan, dünyaya tapmadan, insanlığa yakışır yaşayan, çalışan, hesap verebilirlik bilincinden uzaklaşmayan, şefkat ve Merhamet medeniyetine yakışır, kalbi, akli ve fikri ablamda mücehhez nesiller yetişmesi dua ve temennisiyle... Saygılarımla,


Bu yazı 564 defa okunmuştur.CENGİZ YILDIZ Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri