15-09-2020 YAHYA TURAN

Disleksi nedir?

“Orta veya ortanın üstü zekaya sahip olan bir disleksik çevresini diğerlerinden farklı algılar. Harf ve sayı gibi sembollerle karşılaşınca dikkati azalır. Bu sebeple okuma-yazma ve matematikte güçlüklerle karşılaşır.”Disleksi genlere bağlı ve kalıtımsaldır. Ses ve harfler arasında bağlantının zamanında kurulamaması, zamansal ve mekansal yönelme bozuklukları, ses farkındalığının iyi gelişmemiş olması, buna bağlı olarak hece farkındalığı zayıflığı disleksinin önemli özelliklerini oluşturur.

Okul öncesinde disleksi farkındalığı ve bazı ipuçları:Konuşmada gecikme, benzer sesli sözcüklerin karıştırılması, belli sözcüklerin yerine başka sözcük uydurma ve devamlı bu uydurma sözcüğü kullanma, renk algı yeteneğinin iyi gelişmiş olması ve kreatif çalışmalarda başarı, hızlı düşünebilme yeteneği, teknik algılamada başarı, Legolar ve teknolojik oyunlarda üstün başarı, anlatılan hikayeleri dinleme ama harflere karşı tamamen ilgisiz kalma, okul şarkıları ve şiir ezberlemede zorluk, sakarlık, yolunu şaşırma, sağ-sol-yukarı-aşağı komutlarını net algılayamama, iyi ve kötü günleri olma, zaman zaman bir şeye takılıp düşme, denge sorunu yaşama, atılan topları yakalayamama, ayakkabısını bağlayamama, zamansal ve mekansal yönelmede zorlanmalar. İşte okul öncesinde genelde zeki ve yetenekli olan bu çocuklar ilkokula başladıklarında birdenbire dikkat eksikliği ve okuma yazma güçlükleri yaşıyor, sürekli okuma-yazma egzersizi yapmaları da bir netice vermiyor. Öncelikle bilimsel dikkat, algı ve yönelme egzersizlerinin ehliyetli öğrenme terapistleri tarafından verilmesi gerekiyor, yoksa akıntıya kürek çekilmiş olunuyor.

Dislekside ERKEN TANI, gelecekte nasıl bir eğitim alması gerektiğini belirlemek açısından çok önemli...Dislekside erken tanı problemi çözüyor…Anaokulları bu konuda en anlamlı gözlem ortamını oluşturuyor.Disleksi farkındalığı olan eğitimciler tarafından önceden yakalanan ipuçları ve alınan önlemler disleksinin ilkokula sıçramasını önleyebiliyoDisleksi eğitiminde en büyük hedef anaokulu ve ilkokullarda eğitimcilerin disleksi farkındalık eğitimi görmüş olmalarıdır. Böylece topluma faydalı yetişkin bireyler olarak katılacak bu zeki çocuklara eğitim ufukları özgüvenleri yıpranmadan açılmış olacaktır. ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNE ÖĞRETMENLERİN

YAKLAŞIMI NASIL OLMALIDIR?

Özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ile çalışan öğretmenler konu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Farklı öğrenme yöntemleri, materyalleri ve ortamlarına ihtiyaç duyduklarının farkında olmalıdırlar. Öğrencilerinin diğer öğrencilere kıyasla daha fazla ek ders almaları ve pratiğe ihtiyaçları olduğunu bilmeli; bu anlamda zaman ayırmalı ve sabırlı olmalıdırlar. Öğrencilerinin arkadaşlarından daha zor öğrendiğinin bilincinde olduğu durumları göz önünde bulundurup onları duygusal anlamda desteklemelidirler. Özgüvenlerine zarar verecek eleştiri ve yorumlardan kaçınmalıdırlar. Destekleyici ve motive edici bir tutum sergilemeli, gösterdikleri başarılar için takdir edici bir yaklaşımda olmalıdırlar. Konu hakkında uzmanların yönlendirmelerine açık olmalı ve özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencileri için uygun şartları oluşturmaya ve öğrenme için elverişli bir ortam sağlamaya istekli olmalıdırlar.

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNDE AİLELERİN YAKLAŞIMI

NASIL OLMALIDIR?

Çocuğunda özel öğrenme güçlüğü olan aileler için süreç genellikle zorlayıcı olmaktadır. İlk yapılması gereken çocuğun sahip olduğu zorluğu kabul edip konu hakkında doğru bilgi ve yardıma ulaşmak olmalıdır. Özel öğrenme güçlüğünde en iyi gelişme aile, okul ve uzmanların işbirliği halinde çalışması ile gerçekleşmektedir. Aileler konu hakkında araştırılmalı, çocuğun eğitimine dahil olan kişileri bu anlamda bilgilendirmeli ve çocuğun uygun eğitimi almasını sağlamalıdır. En önemlisi çocuklarının öğrenmede zorluk yaşama sebebinin özel öğrenme güçlüğü olduğunu unutmamaları, onları zorlamamaları, baskı altına almamaları ve sabır göstermeleri gerektiğini bilmeleridir. Çocuklarının diğer çocuklardan farklı yollarla öğrenebildiklerini ve daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu anlamalıdırlar.


Bu yazı 86 defa okunmuştur.YAHYA TURAN Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
7/24 RADYO YAYINI

Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Namaz Vakitleri